EUFEPS ANNUAL MEETING 2020

EUFEPS ANNUAL MEETING 2020

6 December 2019 News & Announcements 0

Save the date! EUFEPS Annual Meeting 2020, Sweden

 

Web | Contact

Welcome to the 2020 Annual Meeting to be held in Gothenburg, June 15-17 in collaboration with Chalmers University of Technology, AstraZeneca Mölndal, Swedish Drug Delivery Forum and Swedish Pharmaceutical Society. The program will include parallel tracks organized by a broad group of world-leading researchers from EUFEPS Networks as well as from other leading European science networks and research consortiums.

The aim of the Annual meeting is to bring together people from all over the world who are involved in pharmaceutical sciences in order to exchange the latest results, experiences, and information and to build communication and collaboration at regional and global scales in a friendly spirit. Inspiring lectures will give you insights into the future dru g development and health care applications.

Local Organizing Committee

Scientific Program Committee 

We are happy to announce that the registration is now open and a preliminary program is available on the conference webpage.

 

To Registration

 

To Program

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Değerli Üyemiz/Meslektaşımız,

İçinde bulunduğumuz bu zor ve kritik Covid-19 pandemi günlerinde ülkemizde de aşılama işlemi başlangıcında her yönüyle Covid-19 aşılarının tartışılacağı çevrimiçi toplantımıza katılımınız bizleri onurlandıracaktır.

6 Mart 2021 13:00-17:00 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden düzenlenecek olan “Covid-19 Aşıları: Formülasyon, Kalite, Etkililik, Güvenlilik ve Yerli Üretim” başlıklı toplantımıza üniversiteler, ilaç endüstrisi, TÜBİTAK MAM ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan konuşmacılar katkıda bulunacaktır. Katılımcılardan gelecek sorular da her bir konuşmacıya iletilecek ve çevrimiçi tartışma düzenlenecektir.

Toplantıya kayıt işlemleri ile ilgili bilgiler ekli afişte yer almaktadır. Kayıt Formu için tıklayınız.

Çevrimiçi toplantımıza katılımınızı bekler, sağlıklı günler dileklerimle saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. Nevin Çelebi
TÜFTAD Başkanı